Paslaugos

 

Mokslininkai ir praktikai diskutavo apie atvirąją valdžią

2016-11-14

Lapkričio 9 d. Mykolo Romerio universitete vyko universiteto Viešojo valdymo inovacijų laboratorijos, Valstybės tarnybos departamento, Nacionalinės antikorupcijos asociacijos ir „Verslios Lietuvos“ organizuota tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Atvirosios valdžios principų įgyvendinimas valstybės tarnyboje ir viešajame valdyme“.

Svarbiausios konferencijoje nagrinėtos temos – atvirosios valdžios samprata, nauda valstybei ir visuomenei, jos įtaka piliečių įsitraukimui į valdymą bei užkertant kelią korupcijai, atvirųjų duomenų panaudojimo perspektyvos ir kliūtys.

Kaip kalbėjo doc. dr. Algirdas Monkevičius, Mykolo Romerio universiteto rektorius, pastaruoju metu ypač daug kalbama apie piliečių įtraukimą į valdymą, tačiau kol kas nėra sukurta universalaus recepto, kaip to pasiekti. Todėl visi – mokslininkai, politikai, valstybės tarnautojai – turi sutelktai dirbti skatindami įsitraukimo procesus.

„Lietuvoje valstybės tarnyba pasitiki tik apie trečdalis gyventojų. Viena iš priežasčių – vis dar stipri atskirtis tarp valdžios institucijų ir visuomenės. Vienoje pusėje uždaros įstaigos, kitoje – nepasitikintys gyventojai. Turime mažinti šią atskirtį ir vienas iš kelių tai daryti – institucijoms tapti kuo atviresnėms visuomenei. Reikia pasakyti, kad pastaraisiais metais šioje srityje nemažai padaryta. Valstybės tarnybos departamentas taip pat prisidėjo ir prisideda prie šių pokyčių atverdamas visuomenei valstybės tarnybos duomenis“, – konferencijoje sakė Osvaldas Šarmavičius, Valstybės tarnybos departamento direktorius.

Prof. dr. Michiel de Vries iš Nyderlandų Radboud universiteto pabrėžė, kad siekiant atvirosios valdžios neužtenka vien paskelbti duomenis. „Kas iš to, jei sukelsime į internetą tūkstančius puslapių, pavyzdžiui, „Excel“ lentelių su duomenimis? Tai tebus formalumas. Duomenys turi būti pateikiami su kontekstu, su išaiškinimu, su ekspertų komentarais. Informacija turi būti ne tik lengvai pasiekiama, bet ir suprantama, kad žmonės galėtų remtis ja priimdami vienokius ar kitokius sprendimus“, – kalbėjo profesorius.

Jam antrino assoc. prof. Thomas Bryer, Centrinės Floridos universiteto Viešosios ir nepelno vadybos centro direktorius. Pasak jo, dažnai duomenų skelbimas be konteksto tampa paprasčiausia manipuliacija. Iš pažiūros atrodo, kad viskas puiku – duomenys skelbiami, visuomenė skatinama dalyvauti priimant valdymo sprendimus, bet nėra išaiškinama, kaip dalyvavimas turėtų vykti, nėra grįžtamojo ryšio. Taigi, tas dalyvavimas yra tik simbolinis. Tokios manipuliacijos gali turėti reikšmingų neigiamų pasekmių: žmonės supranta, kad jais manipuliuojama, ir pradeda dar labiau nepasitikėti valdžia.

Konferencijos metu verslo ir viešojo sektoriaus atstovai diskutavo apie tai, kaip geriau verslo ir visos visuomenės labui galėtume išnaudoti atviruosius duomenis. Tauras Pėstininkas, UAB „Lexnet“ direktorius, sakė, kad Lietuvoje turime gana nemažai atvirų viešojo sektoriaus duomenų, tačiau tik labai nedidelė jų dalis yra panaudojama. Viena iš priežasčių – duomenys nėra pakankamai kokybiški, ne visada vientisi ir pilni.

Kaip gerąjį pavyzdį jis paminėjo Švediją, kurioje net yra speciali atvirųjų duomenų laboratorija generuojanti idėjas, kaip visuomenės labui panaudoti atviruosius duomenis. Pas mus atveriant duomenis pirmiausia galvojama apie visuomeninį interesą, o štai Švedijoje – apie konkretų žmogų, apie konkrečius jo gyvenimo etapus – idėjos kyla iš konkrečių situacijų. Ir tai, pasak T. Pėstininko, padeda sukurti žmonėms iš tikrųjų naudingus produktus.

Prof. dr. Tomas Kirilavičius iš Vytauto Didžiojo universiteto Informatikos fakulteto ir CTO Baltijos pažangių technologijų instituto kalbėjo, kad atvirieji duomenys pirmiausia garantuoja didesnį viešojo sektoriaus skaidrumą, atskaitomybę. Bet to neužtenka, turime žengti dar vieną žingsnį – kuo daugiau tuos duomenis panaudoti kuriant naujas paslaugas, naujus verslus, naudą visuomenei. Deja, dažnai atverdamos duomenis įstaigos apie tai negalvoja, juos stipriai agreguoja ir todėl jie tampa nenaudotini.

Daugiau apie konferenciją „Atvirosios valdžios principų įgyvendinimas valstybės tarnyboje ir viešajame valdyme“ skaitykite artimiausiame „Valstybės tarnybos aktualijų“ numeryje. Senesnius numerius galite rasti čia.