Balandžio 18 d. Prienuose vyko Valstybės tarnybos departamento organizuota konsultacija-diskusija, į kurią suvažiavo įstaigų atstovai iš Prienų, Alytaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Šakių, Lazdijų, Kaišiadorių ir kitų aplinkinių rajonų.
Valstybės tarnybos departamentas pakvietė įstaigų ir jų struktūrinių padalinių vadovus bei specialistus aptarti svarbių Valstybės tarnybos įstatymo įgyvendinimo nuostatų.
Ruošiantis Vyriausybės inicijuojamai viešojo sektoriaus pertvarkai ypač aktualus klausimas buvo įstaigų struktūriniai pertvarkymai. Departamento atstovai Aistis Rusteika ir Darius Bradūnas konsultavo, į ką reikia atkreipti dėmesį, kad įstaigų reorganizacijos vyktų sklandžiai, kad nebūtų pažeistos valstybės tarnautojų teisės ir neatsirastų prielaidų teisminiams ginčams.
Taip pat aptartos procedūros, kurioms neskiriant pakankamai dėmesio pastaruoju metu įstaigos susilaukia daug žiniasklaidos ir visuomenės kritikos. Tai tarnybinės ir materialinės atsakomybės taikymas valstybės tarnautojams bei valstybės tarnautojų nušalinimo pagrindai ir tvarka.
Valstybės tarnautojai už tarnybinius nusižengimus traukiami tarnybinėn atsakomybėn, o už valstybės ir savivaldybės institucijai ir įstaigai padarytą materialinę žalą – materialinėn atsakomybėn. Tiesa, įstaigoms ne visada sekasi nustatyti, ar yra visos tarnybinės atsakomybės sąlygos. Pastebėta, kad pastaruoju metu įstaigos gana dažnai tarnybinę atsakomybę taiko nesilaikydamos teisės aktų reikalavimų. Štai pernai iš teismuose nagrinėtų ginčų dėl tarnybinių nuobaudų teisėtumo net 44 proc. atvejų buvo neteisi įstaiga.
Siekdamas padėti įstaigoms išvengti tokių situacijų, Valstybės tarnybos departamentas yra parengęs nemažai rekomendacijų, kurias galima rasti valstybės tarnybos portale.
Buvo pristatyta ir aptarta aktuali teismų praktika, susijusi su tarnybinių ginčų nagrinėjimu. Pastaruosius penketą metų Lietuvos administraciniuose teismuose vidutiniškai nagrinėjama 2000 tarnybinių ginčų per metus. 2017 m. Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme administracinės bylos dėl tarnybinių ginčų sudarė didžiąją dalį šiame teisme nagrinėtų bylų – net 11 proc. Taigi, tarnybiniai ginčai yra gana didelis krūvis teismų sistemai, taip pat reikalauja didelių laiko sąnaudų tiek iš tarnautojų, tiek iš įstaigų.
Pasak departamento atstovų, valstybės ir savivaldybių įstaigoms būtina skrupulingai laikytis Valstybės tarnybos įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatų. Juk nuo to priklauso įstaigų veiklos efektyvumas, visuomenės pasitenkinimas jų darbu, taip pat įstaigų bei visos valstybės tarnybos reputacija.